Topological Data Analysis and Persistent
Homology
Levico Terme, June 11th
– 15th, 2018
List of Confirmed
Participants
1. Fatimah ABDUL RAZAK (Universititi
Kebangsaan Malaysia)
2. Evgeniy ABRAMOV (HSE Moscow)
3. Daniele
AGOSTINI (Humboldt Universität,
Berlin)
4.
Farhad BABAEE (University of Fribourg)
5. Gilberto
BINI (Università di Milano)
6. Denys BULAVKA (INRIA Sophia Antipolis)
7. Nicole
BUSSOLA (FBK-MPBA)
8.
Simon
CHO (University of Michigan)
9.
Phillip
CHOI (Seoul National University)
10. Alessandro
DE GREGORIO (Politecnico di Torino)
11.
Daria
DEMIDOVA (Skolkovo Institute of Science and Technology, Moscow)
12.
Katarina
DOCTOR (US Naval Laboratory, Washington)
13. Stefania
EBLI (EPFL Lausanne)
14. Angela
FABIAN (Università di Trento)
15. Claudio
FONTANARI (Università di Trento)
16. Mattia
GALEOTTI (IMJ Paris VI)
17. Adélie GARIN (Université de Genève)
18. Kathryn GARSIDE (Newcastle University)
19. Daniel
GRÜNBAUM (Universität Regensburg)
20. Abraham
GUTIERREZ (TU Graz)
21. Celia
HACKER (Université de Genève)
22. John HARER (Duke University)
23.
Cordelia
Laura HENDERSON MOGGACH (University of Liverpool)
24.
Julian
HOLSTEIN (Lancaster University)
25.
Hyojin JUNG (Seoul National University)
26.
Oleg
KACHAN (Skolkovo Institute of Science and Technology)
27.
Markus
KLEMETTI (University of Tampere)
28. Paolo
LELLA (Politecnico di Milano)
29. Fabian
LENZEN (TU München)
30. Jose
L. LICON SALAIZ (Universität Köln)
31.
Bronson
LIM (University of Utah)
32.
Luigi
LOMBARDI (Stony Brook)
33.
Tom
LORIMER (ETH Zürich)
34. Mylsmail MAMOUNI (CRMEF Rabat)
35. Daniele
MARCHEI (Università di Camerino)
36. Alessandro
MELLA (Università di Bologna)
37.
Grzegorz MUSZYNSKI (University of Liverpool)
38. Serena
NICOLINI (Università di Trento)
39. Steve OUDOT (INRIA Saclay)
40. Piergiorgio
PANERO (Università di Torino)
41. Matteo
PEGORARO (Politecnico di Milano)
42. Ulrich PENNIG (Cardiff University)
43.
Ville
PUUSKA (University of Tampere)
44. Nicola
QUERCIOLI (Università di Bologna)
45. Muhammad
Imran QUREHSI (Universität
Tübingen)
46.
Juan
RAMIREZ Jr. (Ball Aerospace)
47.
Henri
RIIHIMÄKI (University of Tampere)
48.
Sergey
SAMSONOV (HSE and Skoltech, Moscow)
49.
Giangiacomo
SANNA (Prometeia)
50.
Yubin SHIN (Seoul National University)
51. Roberta
SIROVICH (Università di Torino)
52. Antonis SOMARAKIS (Leiden University)
53. Demet TAYLAN (Bozok University)
54. Francesca
TOMBARI (Università di Bologna)
55. Alvaro
TORRAS CASAS (Cardiff University)
56.
Christopher
J. TRALIE (Duke University)
57.
Robin
VANDAELE (Ghent University)
58.
Martina
VITTORIETTI (Delft University of Technology)
59. Sourena
YADEGARI VARNAMKHASTI (Continental Tires, Hannover)
60.
Mikhail
YAKHLAKOV (HSE and Skoltech,
Moscow)
61.
Leyla
YARDIMCI (METU Ankara)
62.
Matthias
ZACH (Johannes Gutenberg Universität Mainz)